İşletme değerlendirmeleri ve yorumlar

Şikayet Yaz İlk yorum yapan siz olun

Firma Bilgileri

 • Ünvanı : YAŞAR HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ
 • Tabela Ünvanı : YAŞAR HOLDİNG
 • Kuruluş Tarihi : 7 Kasım 1968 Perşembe
 • Vergi Dairesi : İZMİR - ÇAKABEY VERGİ DAİRESİ
 • Vergi Numarası : 9390071897
 • Ticaret Odası : İZMİR TİCARET ODASI
 • Sicil Numarası : 31097
 • Oda Sicil Numarası : 146131
 • NACE Kodu : 701001
 • Faaliyet Alanları : Boya İmal ve Satıcılığı,Emlak Komisyonculuğu ve Danışmanlığı,Et ve Et Ürünleri İşletmeciliği,Kağıt Ambalaj Malzemesi İmal ve Satıcılığı,Mandıracılık (Et, Süt, Yoğurt ve Mamulleri İmal ve Satıcılığı)
 • Mersis No : 0939007189700014
 • E-Tebligat Adresi : 25999-06020-18212
Yaşar Topluluğu
Temelleri 1927 yılında açılan “Durmuş Yaşar Müessesesi”ne dayanan Yaşar Topluluğu bugün, 21 şirketi 24 fabrika ve tesisi, 2 vakfı ve 7500 çalışanı ile ülke ekonomisine katkı sağlamayı, paydaşlarına değer yaratmayı sürdürüyor.

Gıda, içecek ve boya başta olmak üzere turizm, temizlik kağıdı, dış ticaret ve enerji gibi sektörlerde varlığını sürdüren, sektörlerinin kurucusu ve öncüsü olan şirketleriyle büyümeye devam eden Yaşar Topluluğu, köklerinden aldığı güçle tüm paydaşlarına daha iyi bir yaşam sunmak için çalışıyor.

TARİHÇE
1927, genç Cumhuriyet’in ilk yılları..
Rodos’ta gemi ve denizcilik malzemeleri satarak genç yaşta iş hayatına atılan Durmuş Yaşar’ın 1927 yılında İzmir Şeritçiler Çarşısı’nda denizcilik malzemeleri ve boya satışı yaptığı ilk dükkanı “Durmuş Yaşar Müessesesi”, Yaşar Topluluğu’nun temelini oluşturur.

Üretime ilk adım, 1941 yılında Türkiye’nin ilk boya atölyesinin kurulması ile atılır. Türkiye’nin ilk yerli boya ürünleri olan “Yaşarin” ve “Hazırlanmış Boya” üretilmeye başlandı. Mütevazi adımlarla başlanan bu yolculuk, 1945 yılında Selçuk Yaşar'ın babasının yanında iş hayatına atılmasıyla hız kazandı.

Türkiye’de 1940’lı yıllarda başlayan sanayileşme hareketi 1950’lerde büyümesini sürdürüyor.

Bu doğrultuda Durmuş Yaşar, 1954 yılında ilk boya üretim tesisini İzmir Bornova’da Durmuş Yaşar ve Oğulları adıyla kurar ve Dyo markası da bu yılda doğar. 70’li yıllara kadar büyümesini derinlemesine boya sektöründe devam ettiren Topluluk, yabancı ortaklıklarla gelişme hedefinin ilk adımını 1963 yılında Danimarka’nın Sadolin firmasiyla üretime başlayarak gerçekleştirir.

1965 –1985 Yaşar Topluluğu’ nun atılım yılları...

Boya alanında 60’lı yıllarda edinilen bilgi ve deneyim, 1984 yılında bir Danimarka firması olan Kemiks Vaerk Koege ile Ortadoğu KVK’nin kurulması ve tekstil sektörü için renklendirici malzeme ve yardımcılarının üretilmesiyle 80’li yıllara taşındı. Bu yıllarda, ülke ekonomisindeki gelişme doğrultusunda, ülkenin ve özellikle faaliyetlerinin yoğunlaştığı Ege Bölgesi’nin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak boyanın yanında birçok sektöre yatırım yapıldı. Gıda, kağıt, içecek ve su, turizm, dış ticaret...Bu yatırımların hemen hepsi, Türkiye’nin ekonomi tarihinde birer “ilk” olarak yerini aldı.

İlk matbaa mürekkepleri üretimine 1968’de başlayan Yaşar Topluluğu, ilk özel sektör süt fabrikası olan Pınar Süt’ü 1973’te kurdu. 70’li yıllarda ürünlerin yurtdışı pazarına açılma idealiyle Yaşar Dış Ticaret kuruldu.Topluluk böylece, dış pazarlarda üretim ve ticaret yaparak da büyümesini sürdürdü.

1974 yılında turizm sektörüne giren Yaşar Topluluğu, ülkenin 1.100 yataklı ilk turizm tesisi Altın Yunus Çeşme’yi hizmete açtı. 1980 yılında ürünlerin yurt dışına yayılımını artırmak üzere Yadex Almanya’da kuruldu. İlk özel sektör kağıt fabrikası Viking Kağıt, 1982’de Topluluk bünyesine katıldı. 1984 ve 1985 yılları ise gıda sektöründe atağa geçilen yıllar oldu. Sırasıyla, Türkiye’nin ilk tek yönlü ambalajda kaynak suyu Pınar Su, ilk kültür balığı tesisi Pınar Deniz ve ilk özel sektör entegre et tesisi Pınar Et faaliyete geçti.

İlk Mikronize Maden Tesisi - 1965
İlk Matbaa Mürekkepleri Üretimi - 1968
İlk Özel Sektör Süt Fabrikası, Pınar Süt - 1973
İlk 1100 Yataklı Tatil Köyü, Çesme Altın Yunus - 1974
İlk Özel Sektör Kağıt Fabrikası, Viking Kağıt - 1982
İlk Geri Dönüşümsüz Ambalajda Kaynak Suyu Şişelemesi, Pınar Su - 1984
İlk Kültür Balığı Tesisi, Pınar Deniz - 1985
İlk Özel Sektör Entegre Et Tesisi, Pınar Et - 1985
1985‘ten günümüze...

Yaşar Topluluğu faaliyet gösterdigi tüm sektörlerde zengin ürün portföyü ve hizmetleri ile Türkiye ekonomisine katkılarını sürdürüyor.

1987 yılında Türkiye’nin ilk balık yemi üretim tesisini kuran, 1996 yılında temizlik kağıtları sektörüne giren Topluluk, yumurtadan raftaki paketlenmiş nihai ürüne kadar tüm değer zincirini kapsayan Türkiye’nin ilk entegre hindi tesisini de 1997 yılında kurdu. Aynı yıl, Topluluk şirketlerine kesintisiz enerji sağlamak amacıyla enerji sektörüne yatırım yapılarak Desa Enerji faaliyete geçirildi.

Yaşar Topluluğu, öncülükleri, kültür ve birikimiyle 2000’li yıllarda ana faaliyet kolu olarak gördüğü gıda, içecek ve boya sektörlerine odaklanma kararı aldı. Pınar, İzmir ve Eskişehir’deki süt ve süt ürünleri fabrikaları ile Orta ve Doğu Anadolu’ya uzandı. Faaliyetleri yalnızca ülke sınırları içinde kalmayan, marka ve ürünlerini 1970’li yıllarda yurt dışı pazarlara açan Topluluk, 2000 yılında kurulan Pınar Foods GmbH ile Avrupa, yine 2000 yılında kurulan HDF FZCO ile Ortadoğu ve Körfez bölgesinde önemli bir iş hacmi yakaladı. Ayrıca Doğu Avrupa, Rusya ve Afrika’da kurduğu şirketleri ile DYO markasıyla varlık göstermeye başladı.

2001 yılında, Topluluğun eğitime olan en büyük katkılarından biri olarak, Yaşar Üniversitesi kuruldu.

Ambalajlı su iş kolunda atılımlarını sürdüren Topluluk, dört yeni su kaynağı; 1996 yılında açılan Aydın/Madran, Sakarya/Gökçeağaç, Isparta/ Akçaağaç ve Bursa/İnegöl ile kapasitesini artırarak hızlı büyüme gösterdi. Dyo, 2014 yılında Turgutlu’da açılan Dyo Toz Boya Fabrikası ile faaliyet alanını genişletirken, Pınar Süt’ün Şanlıurfa’da 2015 yılında faaliyete geçen fabrikası ile Ege ve İç Anadolu’dan sonra Güneydoğu Anadolu’nun da ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak hedeflendi.

İnovatif ve fonksiyonel ürün lansmanlarına devam eden, gıda sektöründe, organik süt, prebiyotik süt, probiyotik ve prebiyotik yoğurt ürünlerini boya sektöründe ise nanoteknolojik ve hibrid ürünleri tüketicilerinin beğenisine sunan Topluluk Ar-Ge’ye yaptığı yatırımla bulunduğu sektörlere yenilikçi yatırımlarını sürdürüyor.

2007 yılında gönüllülüğün esas oldugu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi‘ni imzalayan, bu kapsamda her yıl sürdürülebilirlik faaliyetlerini raporlayan ve gelecek için hedefler koyan Topluluk, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hem ekonomik hem de sosyal gelişimde çok önemli olduğuna inanarak 2012 yılında kadınların çalışma yaşamına katılımını destekleyen "CEO Destek Beyannamesi"ni imzaladı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesindeki İş’te Eşitlik Platformu’na katılarak kadınların iş yaşamına katılımını artırma ve kadın çalışanların çalışma koşullarını iyileştirme konularda taahhütlerde bulundu.

Yaşar Topluluğu ana faaliyet alanlarına odaklanma stratejisi ile çalışmakta ve 71 yıldır Türk özel sektörünün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Bugün, dördü Türkiye‘nin ilk 500 büyüğü arasında yer alan 21 şirketi, 24 fabrika ve tesisi, 7500 kişiye sağladığı iş imkanı, 1.000‘i aşkın bayii ve tüm faaliyetleri ile ulaştığı 200 bin satış noktası ile Türkiye‘nin lider ekonomik aktörlerinden biridir.

Yaşar Topluluğu, ülke ekonomisinin yanısıra, Türk insanının sosyal ve kültürel gelişimine de önem vermiştir.

Ekonomik olduğu kadar sosyal gelişimin de önemine inanan Yaşar Topluluğu, uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleriyle toplumun gelişimine olan katkısını sürdürmektedir. Türkiye’de özel sektörün düzenlediği ilk resim yarışması olan Dyo Resim Yarışması’nı 1967 yılında hayata geçiren, özel sektöre ait ilk resim müzesi olan Selçuk Yaşar Resim Müzesi’ni 1985 yılında sanata kazandıran Yaşar Topluluğu’nun eğitim, kültür ve sanata olan yatırımları Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı ve şirketleri ile devam etmektedir.

Yaşar Topluluğu gelecekte de ana faaliyet kollarında liderliğini sürdürerek, sosyal sorumluluk bilinciyle topluma örnek olacak, başta PINAR ve DYO olmak üzere marka ve ürünleri ile dünyaya açılımını sürdürecektir.

FAALİYET ALANLARI ve ŞİRKETLER
Ana iş kolları, gıda, içecek ve boya sektörlerinden oluşan Yaşar Topluluğu; temizlik kağıtları, ticaret ve hizmet alanlarında da faaliyet gösteriyor.

Boya
Yaşar Topluluğu boya iş kolu, tüketicilerine dört şirketi ile Dyo, Dewilux ve Casati markaları altında 1.200 değişik ürün, 3.500 ambalaj ve 60.000 farklı renk sunarken, sektörde yaklaşık 1.250 kişiye istihdam sağlamaktadır.
Dyo Boya Fabrikaları
Kemipex Joint-Stock Co
Dyo Africa Paints and Varnishes LLC

Gıda ve İçecek
Faaliyet gösterdiği her sektörde yaşam kalitesini arttıran yenilikçi ürünler sunan ve “yeniliklerin öncüsü” unvanını kararlılıkla koruyan Yaşar Topluluğu, 1973 yılında Türkiye’yi “Pınar” markası ile tanıştırmıştır. Bir ilki gerçekleştiren Pınar Süt, Türkiye’de ilk kez UHT teknolojisini kullanarak uzun ömürlü süt üretimini gerçekleştirmiştir. 1984 yılında Türkiye’yi ilk geri dönüşümsüz ambalajda su ile buluşturan Pınar Su’yun ardından ülkemizin dünya ve Avrupa Birliği standartlarında ilk entegre et tesisi olan Pınar Et 1985 yılında faaliyete geçmiştir. Aynı yıl Türkiye’nin ilk kültür balığı üretim tesisi Pınar Deniz faaliyete geçmiş, 1997 yılında ise ilk entegre hindi tesisi kurulmuştur. Bugün “Pınar”, tüketicisinin ilk aklına gelen marka, sektörünün en beğenilen markası ve Türkiye’nin en itibarlı markalarından biri ve Türkiye’nin sağlık, lezzet, yenilik pınarıdır.
Pınar Süt
Pınar Et
Pınar Su
Yaşar Birleşik Pazarlama
Pınar Foods GmbH
HDF FZCO

Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık
Yaşar Topluluğu, “Çamlı” çatısı altında, başta yem üretimi ve besicilik olmak üzere; organik süt, kültür balıkçılığı, bitki besleme ve organik gübre üretimi faaliyetlerini sürdürüyor.
Çamlı Yem Besicilik

Temizlik Kağıtları
Yaşar Topluluğu’nun ihracat ciro payı en yüksek şirketi unvanını 2015’te de elinde bulunduran Viking Kağıt, sektörde beş farklı marka ile yer alıyor.
Viking Kağıt

Ticaret ve Hizmet
Ticaret ve Hizmet Grubu’nda sekiz farklı şirket ile faaliyet gösteren Yaşar Topluluğu; Altın Yunus ve Bintur ile turizm sektörlerine yönelik çalışırken, Desa Enerji ile bünyesindeki şirketlerin enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Yadex International GmbH ve Yaşar Dış Ticaret A.Ş. ise Topluluğun yurt dışında ticari faaliyetlerini yürüten şirketleri olarak çalışmalarına devam etmektedir.
Altın Yunus Çeşme
Arev Gayrimenkul
Bintur
Desa Elektrik
Desa Enerji
Yadex International GmbH
Yaşar Bilgi İşlem
Yaşar Dış Ticaret

FAALİYET ALANLARI ve ŞİRKETLER
Boya
Gıda ve İçecek
Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık
Temizlik Kağıtları
Ticaret ve Hizmet

RESMİ FAALİYET KONUSU
İŞLETME DESTEK HİZMETLERİ Meslek grubunda, KONAK / İZMİR Bölgesinde İdare merkezi faaliyetleri (idare merkezi tarafından aynı şirket veya girişimin diğer birimlerine sağlanan yönetim hizmetleri ile bağlı iştiraklerini yöneten holdingler dahil) konularında hizmet vermektedir.

HATALI İŞLETME BİLGİSİ BİLDİRİMİ.KAPAT
İşletmelere mesaj göndermek için "Mesaj Gönder" bölümünü kullanınız.
YAŞAR HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ
İPTAL