Firma Rehberi Arama Sonuçları

Toplam 6.748 kayıtlı firma bulundu

VAHAP ADIGÜZEL ADIGÜZEL HALI

(Toplamda 0 Yorum)

Ev Tekstili Kategorisi Halıcılar Kilimciler Alt Kategorisinde Firma Rehberi Firma Arama sonuçları

Halıcılar Kilimciler Firma Rehberi

Halı çoğunlukla yünden dokunan, tüylü ve kısa, nakışsız ve nakışlı kalın yaygılar olarak tanımlanır. Mobilya ya da yere sermek, duvara germek için kullanılır. Pamuk, ipek, kıl, yün gibi iplerin yan yana dizilmesinden oluşan çözgü iskeletinin her çift teline floş, yün veya ipek iplerinin değişik tekniklerle ilmek ilmek bağlanıp, üzerlerine atkı ipliği kirkitle sıkıştırılarak dokunan dokumadır. Birkaç sıra dokuma yapıldıktan sonra da ilmeler halı makası ile kesilerek istenilen yükseklik oluşturulur. Oluşturulan halıların satışını yapan kişilere halıcı denmektedir.

İnceliğin ve zerafetin derecesini gösterircesine sanat eserlerinden biri olan halının çıkış ve buluş yeri Orta Asya olarak kabul edilmektedir. Halı sanatının ilk örnekleri Türkistan’da yapılan kazı sonuçlarından elde edilmiştir.

Kilim ise ıstar denilen tezgâhta çoğunlukla kadınlar tarafından dokunarak oluşturulan üründür. Tezgâhlar dik veya eğik olarak yerleştirilir. Kasnaklar üzerinden motiften motife geçirilerek dokuma işlemi yapılır. Yün olan iplikler rengini bitki köklerinin kaynatılması sonucu oluşan renkten alır. Her bir ilmeği emekle atılan bu ürünün tanıtımını ve satışını yapan kişilere de kilimciler denmektedir.


Türkiye'nin en büyük Firma Rehberi Find Firma rehberinde yer alan Ev Tekstili Kategorisi Halıcılar Kilimciler Alt Kategorisinde Firma Rehberi Firma Arama sonuçlarını kullanarak istediğiniz gibi kategoriler ve il ilçelerde firma listesi alabilir ve Firma arama sonucundan işletmenin detayını inceleyebilirsiniz.