Firma Arama Sonuçları

Toplam 5.481 kayıtlı firma bulundu

Değerli Metallerin İmalatı ve İşlenmesi

Değerli metaller, yüksek ekonomik değere sahip az bulunan metalik kimyasal elementlere denmektedir. Kimyasal olarak değerli metaller diğer elementlere göre daha az reaktivite özelliğine sahiptir, erime noktası ve parlaklığı fazladır. Değerli metaller para kadar değerlidir ancak günümüzde daha çok yatırım amaçlı olarak alınırlar veya endüstride ve kuyumculuk sektöründe kullanılır. Altın, platin, gümüş ve paladyum bu değerli metallere örnektir.

Altın aside karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi, kolay işlenebilmesi ve parlak sarı rengiyle insanların ilkçağdan beri ilgisini çekmiştir. Saf haldeyken dövülerek kolayca şekil verilebilir. Elektrik ve elektronik sanayide, terminallerde, transistörlerde kullanılır.

Gümüş, doğada az ve derinlerde bulunması değerli metaller grubuna girmesine neden olmuştur. Gümüş imalatı, eski yöntemlerden biri olan kurşunla karıştırma işlemidir. Yapısı yumuşak olmasından kaynaklı kolaylıkla şekil alabilmektedir. Günümüzde kullanımına uygun olması için içine belli ölçülerde bakır karıştırılır.

Değerli metallerin imalatı ve işlenmesi, kuyumcular tarafından ya da belli başlı firmalar tarafından yapılmaktadır.