Firma Arama Sonuçları

Toplam 2.130 kayıtlı firma bulundu

Haddecilik

İşlenmemiş madeni profile parçalar, saçlar ve raylar haline dönüştürülme işlemine haddelenme denmektedir. Haddeci, sıcak ya da soğuk haddelemeyi makineler ile yapmaktadır. Ağır maden sanayinin temel işlemidir. Çelik endüstrilerinde en mükemmel hadde makineleri sürekli çalışır durumdadırlar. Haddeci silindirlerin sıcaklığını, baskılarını, hızlarını ve açıklıklarını ayarlar. Modern kontrol cihazları haddecilerin işlerini büyük ölçüde hafifletmiştir.

Tel haddeci, maden parçalarını hadde tezgâhlarında küçük deliklerden geçirterek tel haline getirir. Ancak önceden haddelenmiş çelik, alüminyum ya da bakır levhanın tel şeklinde tezgâhında çekilmesi, çok sıcak işlemle başlanılıp soğudukça biten bir işlemdir. Çembersel merdaneler tarafından art arda deliklerden geçirilerek tel haline getirilir.

Haddeciler atölye ve fabrikalarda çalışır. Demir tozları duman, ani ısı değişimlerinin yaşandığı, basınçlı hava ve ağırlıklı olarak nemin, aşırı sıcağın olduğu bir ortamda üretilir. Haddeci olmak isteyenler; dayanıklı, ayakları ve kolları sağlam, el ve kollarını eş zamanlı kullanabilen, uyarıcılara anında tepki verebilen, dikkatli, alet ve makinelerden hoşlanan erkek kişiler rahatlıkla haddeci olabilmektedir.

Haddecilik sayesinde miller, saç levhalar, inşaat sektörü için üretim yapmak mümkün olmuştur.