Firma Rehberi Arama Sonuçları

Toplam 2.986 kayıtlı firma bulundu

Demir - Çelik - Metal Kategorisi Isıl İşlem Alt Kategorisinde Firma Rehberi Firma Arama sonuçları

Isıl İşlem Firma Rehberi

Alaşım ve metallerin faz diyagramlarına bağlı olarak erime sıcaklığının altındaki sıcaklıklara uygulanan istenilen ve farklı işlemler sonrasında mekanik özellik ve iç yapılarının elde edilmesine ısıl işlem denir. Isıl işlem, bir malzemenin iç yapısını veya özelliklerini değiştirmek amacıyla uygulanan zaman-sıcaklık zaman programı dahilinde uygulanan ısıtma ve soğutma işlemidir. İşlem sırasında ortamında etkisiyle çeliğin kimyasal birleşimi değişir. Isıl işlem, üç ana safhadan oluşmakta. Bunlar; ısıtma, ısıtılan sıcaklıkta bekletme ve soğutma işlemleridir. Çelikler, diğer metal alaşımlara göre sanayide daha fazla kullanıldıkları için çeliklerin ısıl işlemi ayrı bir öneme sahiptir.

Isıl işlem çeşitleri gerilim giderme işlemi demir ve demir dışı metallere uygulanır. Burda ki amaç soğuk şekillendirme, talaşlı işlem ve kaynak gibi ön imalat sırasında meydana gelen iç kalıcı gerilimi gidermektir. Eğer bu işlemler yapılmazsa gerilim ve çarpmalara neden olabilmektedir. Bu da korozyon çatlamasına neden olur. Demir dışı metaller alaşımın durumu ve tipine bağlı olarak geniş sıcaklık aralığında gerilim giderme işlemine tabii olur.

Türkiye'nin en büyük Firma Rehberi Find Firma rehberinde yer alan Demir - Çelik - Metal Kategorisi Isıl İşlem Alt Kategorisinde Firma Rehberi Firma Arama sonuçlarını kullanarak istediğiniz gibi kategoriler ve il ilçelerde firma listesi alabilir ve Firma arama sonucundan işletmenin detayını inceleyebilirsiniz.