Firma Arama Sonuçları

Toplam 3.802 kayıtlı firma bulundu

Aydınlatma

Elektrik, doğada bulunan elektrik yüklerinin çevreleri ve birbirleriyle etkileşime geçmeleri sonucu ortaya çıkan fiziksel bir olaydır. Günlük hayatımızda elektrik olmazsa olmazımızdır. Elektrik kesintisi yaşanması hayatımızı duraksakmaktadır çünkü kullandığımız hemen hemen her araç örneğin televizyon, bilgisayar, beyaz eşyalar, telefonumuzu şarj etmemiz bile elektrikle sayesinde olmaktadır.

Işık hayattır. Yaşamamızın her kısmında ışık mevcuttur ve temel gereksinimlerimizden biridir. Etrafımızı diğer duyu organlarıyla da tanımlayabilsek de net bir şekilde algılayabilmemiz için ışık gerekmekte. Doğru aydınlatmayı sağlayabilmek için sürekli gelişen teknolojiyle elektrik enerjisinin ışık enerjisine dönüştürülmesiyle sağlanmaktadır.

Mekânı ve içerisindeki nesneleri görünmesi için ışık uygulanmasına aydınlatma denir. Ancak net bir ışık sağlanması için aydınlatmanın doğru uygulanması gerekmekte. Aydınlatma düzeni ise odanın dekorasyonu, genişliği ve mekânın kullanım şekli ışığı etkileyen fonksiyonlardan bazılarıdır. 

İki tür aydınlatma türü bulunmaktadır. Bunlar doğal ve yapay aydınlatmadır. Doğal aydınlatma; Ana kaynağı güneş olan, ışıklarından yararlandığımız bir türdür. Yapay aydınlatma türünde ise yapma ışık kaynakları kullanılarak görsel gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan aydınlatma sistemidir.