Firma Rehberi Arama Sonuçları

Toplam 4.586 kayıtlı firma bulundu

Demir - Çelik - Metal Kategorisi Kalıpçı - Dökümcü Alt Kategorisinde Firma Rehberi Firma Arama sonuçları

Kalıpçı - Dökümcü Firma Rehberi

Hızla gelişmekte olan teknoloji çağında, günlük hayatımıza girmiş pek çok ürünün parçalarının üretimi gerçekleştiren önemli mesleklerden biridir, kalıpçılık. Ölçü tamlığı ve kalite, malzeme tasarrufunu asgari düzeye indiren kalıpçılık mesleğidir. Kalıpçılık kendi arasında sınıflandırılmıştır. Örneğin, hacim kalıpçılığı, saç metal kalıpçılığı gibi.

Parçaları istenilen ölçü ve boyutlarda hızlı bir şekilde üreten, insan gücünü ve malzemeyi en aza indirgemeyi başarmış, takım tezgâhları ile çalışabilen aygıta kalıp denir. Ve bu aygıtın hazırlamasını, yapım aşamalarını gerçekleştiren kişiye de kalıpçı denmektedir.

Dökümcülük sıvı haldeki alaşım veya metali önceden hazırladığı kalıba dökerek katılaştırma işlemdir. İlk dökümün milattan öncesine dayandığı düşünülmektedir. Kazılarda yapılarak elde edilen heykeller altın, gümüş, bakır ve bronz dökümden elde edilmiştir.
Günümüzde döküm usulleri şunlardır: Kum kaba döküm, hassas döküm, kabuk kalıba döküm, alçı kalıba döküm, metal kalıba döküm, basınçlı döküm, savurma döküm ve sürekli döküm olarak sıralanabilir.
Dökümcü ise yüksek fırından gelen dökme demiri istenilen kalitede çeliğe dönüştüren ve gerekli işlemleri sırayla yapan kişidir.

Türkiye'nin en büyük Firma Rehberi Find Firma rehberinde yer alan Demir - Çelik - Metal Kategorisi Kalıpçı - Dökümcü Alt Kategorisinde Firma Rehberi Firma Arama sonuçlarını kullanarak istediğiniz gibi kategoriler ve il ilçelerde firma listesi alabilir ve Firma arama sonucundan işletmenin detayını inceleyebilirsiniz.