• Geri dön

  • 197 Görüntülenme

  • 24 Haber

  • 2.595 İşletme görüntülenme


İmar Barışı Mimarlara Olan Talebi Artırdı
Başvuru sayısı 4 milyona yaklaşan İmar Barışı için Armut’un ilgili hizmetlerine de talep artıyor. Gelen taleplerin yüzde 97’sini mevcut yapılar için yeniden proje çizimi oluştururken, yüzde 1’i süreçle ilgili tam danışmanlık talebinde bulunuyor. İmar Barışı kapsamındaki hizmetlere en yüksek talep sırasıyla İstanbul, İzmir ve Bursa’dan geliyor.

Türkiye'nin hizmet alanında en büyük online platformu Armut.com’un verilerine göre, İmar Barışı ile ilgili hizmetlere olan talep gün geçtikçe artıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 8 Haziran 2018 tarihinde başvuruya açtığı İmar Barışı kapsamında Armut’un ilgili hizmetlerine olan talepler de %40 oranında arttı. Armut’a talepte bulunanların %97’si mevcut yapılarının projelerinin tekrar çizilmesi için başvururken; %1’i imar barışı sürecini baştan sonra yönetecek bir danışman arıyor. Hizmet almak isteyenler Armut’taki imar barışı danışmanlığı kategorisinden süreci baştan sona yönetecek danışmanlar ararken, mevcut yapılarının projelerinin çizilmesi için genellikle mimar kategorilerine başvuruyorlar.

İmar Barışı ile ilgili olan taleplerin fiyat teklifleri küçük danışmanlık projeleri için 414 TL’den başlarken, orta ölçekli bir ev projesi için 4.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor. Projenin büyüklüğüne bağlı olarak Armut’ta verilen en yüksek fiyat teklifi ise 1.250.000 TL.

İmar Barışı için en çok talep yüzde 44 ile İstanbul’dan!
Armut’a Türkiye’nin 18 farklı şehrinden imar barışı ile ilgili talep geliyor. Bu taleplerin %44’ü İstanbul, %27’si İzmir, %9’u Bursa’dan geliyor. Ankara, Kocaeli, Çanakkale, Denizli, Manisa, Antalya, Trabzon ve Balıkesir de talep alan şehirler arasında yer alıyor. İstanbul’da Maltepe, Çekmeköy, Ümraniye, Avcılar ve Eyüp; İzmir’de Buca ve Bornova; Bursa’da ise Osmangazi en çok talep yapan ilçeler olarak sıralanıyor.

31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek İmar Barışı, yasal düzenlemeyle imara aykırı veya mülkiyet sorunu çözülememiş olan, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış olan yapıların kayıt altına alınmasını hedefliyor.

Armut hakkında:
Hizmete ulaşmanın en kolay ve güvenilir yolu olma amacıyla Armut 2011 yılında kuruldu. 2000 farklı kategoride 200.000’in üzerinde hizmet vereni hizmet almak isteyenlerle buluşturan şirket, Türkiye’nin hizmet alanındaki en büyük online platformu olarak faaliyet gösteriyor. 6 farklı milletten 70 kişilik ekibe sahip olan Armut, global markası HomeRun ile ABD, İngiltere, Mısır, Romanya ve Suudi Arabistan’da operasyonlarını yürütüyor; Türkiye’deki alt markası Rahat Taşın ile nakliye alanında özelleşmiş bir hizmet sağlıyor. Şirket, 2017 yılında Deloitte tarafından seçilen Technology Fast 50 listesinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen 2. teknoloji şirketi, Technology Fast 500 listesinde ise Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki en hızlı büyüyen 40. şirketi oldu.

armut@artipr.com.tr

Habere Ait GörsellerMesaj GönderKAPAT
İşletmeye mesajınızı iletin.
İPTAL