Firma Rehberi Arama Sonuçları

Toplam 9.097 kayıtlı firma bulundu

Ev Tekstili Kategorisi Çeyiz-El İşlemeleri Alt Kategorisinde Firma Rehberi Firma Arama sonuçları

Çeyiz-El İşlemeleri Firma Rehberi

Çeyiz; özellikle eski zamanlarda sadece erkeklerin çalışmasından kaynaklı evlenecek kızın evliliğe katkı sağlamasına yarayan ürünlerdir. Çoğu aile kızları doğduktan sonra çeyiz yapmaya veya almaya başlarlar, kız evlenene kadar çeyiz oluşturmaya devam eder.

Geleneksel olarak biriktirilen çeyizler, eski dönemlerde işlemeli havlular, dantel örtüler, yastıklar, dikiş ve nakışlar gibi el emeği yani el işi gerektiren eşyalar olarak başlanarak büyük eşyalara doğru devam ederdi. Ancak şuan yeni nesil gelin veya adayları kullanmayacağı ürünleri biriktirip evinde yer kaplamasını istemediğinden kullanabileceği ürünlere yer vermektedir.

El emekleri anneanne ve babaannemizden biz istemesek de engelleyemeyip yapılan işlemeli havlular, masa örtüleri, tül ve perdeler, el emeği ilmek ilmek yapılan halılar ve kilimler çeyizlerin olmazsa olmazıdır.

Çeyiz günümüzde artık el işlemelerinden oluşmamaktadır. Kız ve erkek tarafının alması gereken belirlenmiş eşyalar bulunmaktadır. Kız tarafı mutfağa ait her eşyayı alır. Yemek yaparken işlerini hızlı halletmesi için mutfak robotundan saklama kaplarına, bardaktan yemek takımına kadar her parça çeyiz olarak nitelendirilir.


Türkiye'nin en büyük Firma Rehberi Find Firma rehberinde yer alan Ev Tekstili Kategorisi Çeyiz-El İşlemeleri Alt Kategorisinde Firma Rehberi Firma Arama sonuçlarını kullanarak istediğiniz gibi kategoriler ve il ilçelerde firma listesi alabilir ve Firma arama sonucundan işletmenin detayını inceleyebilirsiniz.