Firma Arama Sonuçları

Toplam 522 kayıtlı firma bulundu

MURAT ÖZDEMİR SPOT

(Toplamda 0 Yorum)

Sahaflar ve Kitap Satıcıları

Sahaf, artık baskısı yapılmayan kitap veya dergilerin satılıp alındığı veya başka bir ürünle değişiminin yapıldığı küçük dükkânlarda bu mesleği yapan kişilere denmektedir. Sahafları, kitap satış noktaları benzerlerinden ayıran en önemli özellik ikinci el hemen hemen bütün ürünlerin bulunabilmesi ve takas yöntemiyle bile ticaretin yapılabilmesidir. Artık basımı yapılmayan ya da az sayıda basımı yapılan ancak günümüze kadar gelmeyi başaran, güncelliğini koruyan her türlü eser alışverişi söz konusudur.

18.yüzyıla gelinceye kadar kitaplar özel kitap yazıcıları tarafından elle yazılırdı. Ancak yapım aşaması çok emek gerektirdiği için pahalıya satılır bu sebeple de sadece zenginler alıp okuyabilirdi.

Kitap satıcıları ise yayın evlerinden aldığı kitapların satış işlemini gerçekleştirmektedir. Kitap satıcıların görevi; satılacak ürünlerin kalite, fiyat ve cinsine göre sınıflandırması, vitrini düzenler ve rafları hazırlar, müşteriyi karşılayarak istedikleri ürünlerin tanıtımını yapar, hatalı ürünleri ayırarak ilgilenen birimlere gönderir, karar veremeyen müşterileri istedikleri doğrultusunda almaya yönlendirir, mal kayıt girişlerini kayıt altında tutar.