Firma Arama Sonuçları

Toplam 13.399 kayıtlı firma bulundu

SİNEM ORBAY MAYIS KAFE

(Toplamda 0 Yorum)

DEMET VAN BAVEL - CAFE DE

(Toplamda 0 Yorum)

Kafeteryalar

Gelen müşterilerin kendi yemeklerini kendileri servis yaptıkları, çoğunlukla hazır yemeklerin bulundukları veya kahvaltılıkların sunulduğu, çay, gazoz ve kahve içilen, kısıtlı menüye sahip yere kafeterya denmektedir. Kantin ve yemekhane arası bir yerdir. Kafeden farkı ise garson bulunmamasıdır. Kafeteryalar günümüzde en çok hastanelerde ve üniversitelerde bulunmaktadırlar.

Kafeteryalar 90’lıların başında oldukça popülerdi. Fast food zincirlerinin çoğalmasıyla birlikte kafeteryalara gidilme oranı gittikçe azalmıştır. Ancak hala belli semtlerde varlığını korumaya başarmış olup alternatif olarak koydukları bovling salonu ile de gençleri kendilerine çekmişlerdir.

Kafeteryanın kökeni, Avrupa’da kahve tüketilmeye başlamasıyla birlikte açılmaya başlandı. Alkol almayan insanların sosyalleşmeleri için alternatif bir ortam sağlandı. 

İlk kafeteryanın İstanbul’da açılmasıyla birlikte İtalya, Almanya ve İngiltere’de kafeterya tarzı kafeler türemeye başladı. Bu kafelerde de menü sınırlaması mevcuttu. Çoğunlukla gelen müşterilerin ilk tercihi mis gibi kokan kahvelerdi. Ancak bazı yerlerde dekorundan tutun menüye kadar çok çeşitli olmaktadırlar.
Sizlerinde yolu kafeteryaya düşerse bir mola vererek çay ve tost yiyerek dinlenebilirsiniz.