Firma Arama Sonuçları

Toplam 6.127 kayıtlı firma bulundu

Kıraathaneler & Kahvehaneler

Kıraathane sözlük anlamıyla Arapça’da kıraat kelimesi okuma, hane de yer, mekân anlamına gelmektedir. Böylece kıraathane okuma yeri olarak adlandırılabilir. Çay ve kahve içilerek okunan gazete ve derginin okunduğu yerlere bugünün adı kahvehane olarak da anılmaktadır.

Kıraathane veya kahvehane, çay ve kahvenin yanı sıra nargile gibi tütün ürünlerinin de servis yapıldığı, masa oyunlarının oynandığı, sohbet muhabbetin koyu olduğu, birçok aktivitenin yapıldığı mekânlardır. 16. yüzyıldan beri kahvehane Orta Doğu ülkelerinde erkekler tarafından oldukça yaygındır. Çoğunlukla erkeklerin buluşma noktası olan kahvehaneler mahalle arası, çarşılarda veya şehir merkezlerinde bulunmaktadır. Kafeler ve kafeteryalardan farklı olarak bu ortamlarda yemek servisi yapılmaz. Ve alkollü içecekler sunulmaz.

Kıraathaneleri kahvehanelerden ayıran en büyük özellik kitap okuma imkânına sahip olmasıdır. Topluma okuma alışkanlığını edinmeleri açısından bazı kahvehanelerde kütüphaneler oluşturulmaktadır. Böylece gelen kişiler sosyalleşerek aynı zamanda kitap okuma şansını da elde etmektedirler. Kısa zaman içersinde artan kahvehanelerde sosyalleşip aynı zamanda da kitap okumak isterseniz sizlere listelediklerimize gidebilirsiniz.