Firma Arama Sonuçları

Toplam 1.578 kayıtlı firma bulundu

Jelatin - Kağıt Ürünleri

JELATİN VE KAĞIT ÜRÜNLERİ
Jelatin kolajenden türetilmiş protein ürünüdür. Jelatin beyin işlevi, eklem sağlığı ve saç ve cilt için oldukça faydalıdır. Düzenli şekilde tüketildiği takdirde kan şekerini kontrol altına alır, kolesterolü düşürür, fiziksel direnç sağlar. Hayvansal dokulardan elde edilmesi Antik Çağ’a dayanmaktadır. İngiltere de 16 yüzyıl hükümdarlığında özel tören yemeklerinde kullanılmaya başlayan jelatin ürünleri endüstriye aktarılmış ve günümüzde gıda, eczacılık, temizlik ve fotoğrafçılık sektöründe uygulanmaya başlamıştır.

Gıda sektöründe en çok şekerlemelerde (jelibon, meyveli sakızlar, marshmallow) jölelerde, şaraplarda, meyve sularında, süt ürünlerinde (yoğurt, dondurma) ve çorbalarda kullanılmaktadır. İlaç sektöründe ise vitaminlerde, kapsüllerde, serumlarda kullanılan jelatin ; kozmetik sanayide deri ve saç bakım ürünlerinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Hamur kıvamına getirilmiş bitkisel bir üründür, kağıt. Hayatımızın vazgeçilmezi olan kağıt ise her sektör ve her alanda kullanılmaktadır. Kağıt ürünleri kağıt bardaktan kağıt bobine uzanan geniş bir yelpazeyi içerir. Geri dönüşüm sağlanabilen ambalaj ve kağıt ürünlerini yakmamaya, hangi kağıt tiplerinin geri dönüşüm yapılacağına dair bilinçlenmemiz de son derece önemlidir.